• sabahattin ali'nin romanı. etkileyici bir sona sahiptir.

 • sabahattin ali'nin 1943 yılında yazdığı enfes roman.

  ilk baskı 1943 yılında remzi kitabevi'ne aittir. şubat 1998'de yky tarafından basılmaya başlanmış. çağdaş türk edebiyatına ait, dönemi, o dönemde öteki olmayı, aşkı, cesareti, kabullenişi, kadını, erkeği, aşık kadını ve aşık erkeği anlatan eserdir.

  raif efendi'nin hikayesi okuyucuyu türlü hislere karar. yazarın kendi hayatından izler taşıdığı iddia edilir. ben de bu iddiaya katılıyorum. çünkü insan hissetmediği şeyleri böylesine etkin ifade edemez. ediyorsa da çok büyük bir yazardır.

  yazar aşık karakterleri olağanüstü bir ustalıkla diğer karakterlerden ayırır. raif efendi ve maria puder dışındaki insanların yüzü, sesi, giydiği, yediği gelmez gözünüzün önüne, zorlasanız da gelmez. ama maria puder gerçek olsa, bin kişi içinden tanırsınız.

  başarılı bir twistle biten hikaye tiyatro sahnesine uyarlanmış, ana kadın karakter tuba ünsal tarafından canlandırılmıştır.

 • "şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum!" dedi. "bu eksik sana değil, bana ait... bende inanmak noksanmış... beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için, sana aşık olmadığımı zannediyormuşum... bunu şimdi anlıyorum. demek ki, insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar... ama şimdi anlıyorum... sen beni inandırdın... seni seviyorum... deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum."*

 • defalarca okuyabileceğim sabahattin ali romanıdır. roman kendi içinde kendini anlatmış.
  "bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım."

 • kitabı okumadım. sanırım madonna'dan bahsediyor, müziğini çok sevmem zaten *

 • sabahattin ali'nin keyifli bir kitabı.
  29 ocak 2022 cumartesi günü de tiyatrosu mevcut.