• yanlış bulduğum önerme. kanıt esastır veya eşyanın tabiatı diye tabir edilen hayatın doğal akışındaki mantık çerçevesi esastır. 'kadın beyanı esastır' argümanı 1960 kadın hareketine tümüyle aykırıdır bu durumda eşitlikten söz etmemiz mümkün değildir öte yandan vicdani boyutta da yeri olmayan savdır.
    buna ek olarak bilinen çocuk doğruyu söyler savına da hiç ama hiç katılmıyorum (pedofili hariç pedofoli de çocuğun yalan söylemesi teknik bakımdan mümkün değildir bu düşüncenin altında yatan temel sebep yaşanmayan veya şahit olunmayan hiç bir vakıa olmuş gibi anlatılamaz yaşanan pedofili olayının bilincine varan-varmayan çocuklar vardır. örneğin geçtiğimiz yıllarda ana akım medyada haber olan ve ortalığı ayağı kaldıran olay öpüşen iki muhabbet kuşunu gören çocuğun 'anne öğretmenimizde bizi böyle öpüyor' demesi gibi veya bilincine varan çocuğun anlatması) kendimden pay biçmek gerekirse ben çok yalan söyleyen bir çocuktum olayların akışını bana en az kızılacak surette değiştirirdim ve görüyorum ki pek çok çocukta bunu yapıyor.

    adalet çerçevesini terketmeden kanıt odaklı kararlar alınması gereklidir ki hukuk, yargı anlam ve davranış bakımından bunu gerektirir.
    ancak gelin görün ki insan nerede olursa olsun hiç bir zaman adaletin olmadığına inanır.