• kısaca rus edebiyatının peygamberi.

  insan ilişkileri ve insan analizinde son derece usta bir kalem. günümüzde onu okuyan herkesin anlayacağını elbette düşünmüyorum hem de rus edebiyatı karanlıkta ışığı çok tasvir eder, sıkılır insanlar genelde.
  en bilinen eserlerinden olan suç ve ceza romanı kafanıza bir balta gibi iner. geçirdiği zorlu hayat mücadelesinde nasıl intihar etmediğini düşünmüyor değilim ya da en basit şekilde hayata bu düşüncelerle, yaşam şekliyle (hastalığını saymıyorum bile) nasıl katlandı?
  onu ayakta tutan yaşam düşüncesini gerçekten merak etmiyor değilim.

  eserlerini kronolojik sırayla okumanızı tavsiye edebilirim ve dostoyevski mutlu günlerde okunacak bir yazarda değildir fikrimce. en kötü en berbat en en olumsuz bir zamanda okumaya başlarsanız, işiniz belki kolaylaşır.

 • suc ve ceza, budala, karamazov kardesler, beyaz geceler gibi bircok eserin yazari , ustte de belirtildigi gibi rus edebiyatinin peygamberi, hatta tanrisi. psikolojik gozlem ve analiz konusunda dunyada ustune tanimam.

 • her bir romanı, okuyanı derin ve içsel duygu karmaşasına sürükler.
  kişi okuduğu her eserinde kesinlikle kendisinden bir portre bulacaktır çünkü, sosyal yaşamı analiz ve roman karakterlerinin ruhsal gelgitlerini onun kadar gerçekçi ve yalın bir şekilde yazan çok azdır.

 • bence ahirette allah bize iki kitabı okuyup okumadigimizi soracak bu kitaplardan biri kuran kerim ikincisi ise karamozov kardeşler olacaktır benden söylemesi.

 • tam adı fyodor mikhailoviç dostoyevski olan rus yazar.

 • psikologların psikoloğu olarak tanımlanan rus yazar.