• aldous leonard huxley'in distopik bilimkurgu romanıdır. latince "büyük eser" anlamına gelen magnum opus'u olarak nitelendirilmekte.

  huxley, bu romanı yazarken rus yazar yevgeni ivanoviç zamyatin'in biz adlı ütopya eserinden ilham almış , brave new world adını ise william shakespeare'in fırtına adlı oyunundan esinlenerek vermiştir.

  romanın kurgusu 26'ncı yüzyıl ingiltere'sinde geçmektedir. eserde anlatılan dünya düzeninde
  insanlara acı verebilecek her türlü sosyal ve kişisel durumların ortadan kaldırılmış , sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve soma adı verilen uyuşturucu hap sayesinde herkesin mutlu ve hayattan keyif aldığı hedonistik bir toplum dizaynı bize anlatmakta.

  fakat ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi ile başarılmış; duygular,hisler, sanatsal etkinlikler, aile, kültürel çeşitlilik, edebiyat, felsefe ve inançlar sistemden kaldırılmıştır.
  insanlar embriyo makineleri ile üretilmeye ve alfa beta gama delta epsilon gibi sınıflandırılmaya küçüklüklerinden itibaren olaylar karşısında nasıl tepki vereceklerini, sistem içinde nasıl davranacakları konusunda hipnopedi ile şartlandırılmaya başlanmıştır.

  bu yeni dünya düzeninde "insan" sadece bir ürün olarak yer buluyor.

 • iron maiden'in 2000 yılında yayınladığı 12.albümü

  -3 gitarla çalınan ilk albüm

  -bruce ve adrian'ın dönmesinden sonra kaydedilen ilk albüm...

  dinleyiniz / dinlettiriniz...